Hurda Kablo Fiyatları

Hurdacı telefonu aramanıza lüzum kalmadı. Türkiye genelinde kablo hurdası alımı ve kırımı yapmaya devam ediyoruz. Hurda kablo fiyatları belirlemesinde kablo içerisindeki iletkenin cinsinin hurda bakır ve alüminyum olması önemlidir. Hurda kablonun cinsi ve kablo hurdasının miktarı, hurda kablo fiyatları belirlenirken dikkat edilen diğer unsurlar arasındadır.

Bu sebeple hurda kablo fiyatları ile alakalı bu yazımızda sizlere detaylı bilgi verebilmek adına kablolar arasındaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Kablo nedir? Kablo Çeşitleri Nelerdir? Kablo Hurdası ve Hurda Kablo Fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kablo nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kablo, elektrik enerjisini iletmek için kullanılır. Yapısı itibariyle, üzeri yalıtkan bir madde ile kaplıdır. İçerisinde metalik iletken bir tel veya daha fazla tel bulunabilir. Tellerin dışarıya elektrik akımı vermemesi için dış yüzeyleri yalıtkan bir madde ile kaplanmaktadır.

Çoğunlukla iletken madde olarak alüminyum veya bakır kullanılmaktadır. Bu sebeple kablo hurdası fiyatı belirlenirken, dış yüzeyinde bulunan yalıtkan maddenin cinsi kalınlığı ile, içerisinde bulunan iletkenin metali de ödem taşımaktadır.

Kablo içerisinde bulunan iletken bakır veya alüminyumdan tek bir tel ve yahut ince tellerden örülmüş olabilir. Bakır iletkenli kablolar, alüminyum kablolardan daha yüksek iletime sahiptir.

Aynı akımı taşıyabilmesi adına alüminyum iletkenli kablolar bakıra göre yarım çap daha büyük üretilir. Yer problemi olan dar alanlarda daha az yer kapladığı için bakır kablo kullanılır.

Doğru akım ileten kablo çeşitlerinde tek bir tel kullanılmaz. Onun yerine aynı kalınlığı verecek büyüklükte bükülerek kalınlaştırılmış çok sayıda ince tel kullanılır. Televizyon ve radyo üretilirken VHF sinyallerinin iletilmesinde koaksiyel kablolar tercih edilir. Bina, işyeri ve konutlarda ise elektrik tesisatı döşenirken tek iletkenli normal kablolar ile döşenir.

Elektrik santrallerinde enerji taşımak için kullanılan yüksek gerilim hatları izolesiz çıplak tellerden oluşur. Bu tarz yüksek gerilim kablolarının dışında izole edilmiş bir yalıtkan yoktur.

Elektrik kabloları üretiminde, özel kablolar haricinde bulunanlar, iki kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar iletken kızım ve yalıtkan kısımdır.

İletken (iç) Kısım: Elektrik akımını iletmek için kullanılır.Tek bir tel veya birden çok telden oluşabilir. Yalıtılmamış ham halde tel veya tel demetleridir. Maden olarak bakır veya alüminyum kullanılır.

Yalıtkan (dış) Kısım: Kablo içerisindeki iletken metali elektriksel olarak dıştan yalıtan maddeye yalıtkan kısım denir. Kabloları yalıtmak için lastikler, termoplastik yalıtkanlar ve kâğıt kullanılabilir.

Hurda Kabloların Sınıflandırılması

Kablolar; Türk standartları (TS), Alman standartları (VDE), İnternational Electrical Comission (IEC, Uluslararası Eketrik Komisyonu), British Standart (BS, İngiltere Standartı) gibi semboller ile sınıflandırılır.

Kablo üretilirken çeşitli malzemeler kullanılabilir. Kablolar; kullanılacakları yerin şartları, kullanılış amaçlarına, tesisin çeşidi ve üretiminde kullanılan dış yalıtkan malzeme ile iletken malzeme cinsine göre sınıflandırılmaktadır. Marka kalite ve çeşidine göre farklı fiyatlarla piyasaya sürülür. Kablo hurdası fiyatları için markanın önemi olmasa da içerisindeki iletken metal ve dışındaki yalıtkan malzeme önem taşımaktadır.

Kullanılış amaçlarına göre kablolar;

 • Enerji ileten kablolar
 • Sinyal ileten kablolar
 • Telefon kabloları

Kullanılacağı İşletme koşullarına göre kablolar;

 • Ağır işletmelerde kullanılan kablolar
 • Normal ve hafif işletmelerde kullanılan kablolar
 • Dış yalıtkan kılıfındaki malzemeye göre kablolar;
 • Kâğıt yalıtkanlı kablolar
 • Termoplastik yalıtkanlı kablolar
 • Lastik yalıtkanlı kablolar

Kablo çeşitleri kullanıldığı alanlara göre de değişkenlik gösterebilir.

 • Güç kabloları
 • Sodyum iletkenli kablolar
 • Doğru akım kabloları
 • Çok yüksek gerilim kabloları
 • Süper iletkenli kablolar
 • Gaz yalıtımlı kablolar
 • Deniz kabloları

İletken ve Yalıtkan Özelliklerine Göre Kablo Çeşitleri

 • Pvc izoleli, yassı bakır iletkenli kablolar
 • Halojensiz alevi iletmeyen çok damarlı bakır iletkenli kablolar
 • Bakır iletkenli, tek damarlı kablolar
 • Bükülgen bakır iletkenli kablolar
 • Alüminyum iletkenli, tek damar kablolar
 • Çok damarlı alimünyum iletkenli kablolar

Hurda kablo fiyatı hesaplanırken, öncelikli olarak kablo içerisindeki iletkene bakılır. Bakır mı? Yoksa alüminyum mu? Eğer bakır telli kablo ise; hurda bakır, alüminyum telli ise alüminyum hurda fiyatı esas alınır.

Ayrıca dışında ki yalıtkan malzeme plastik veya termoplastik ise o malzemenin de cinsine göre hurda fiyatı önem taşır. Elbette dış yalıtkan malzemenin kalınlığı, hurda kablo fiyatı için olumsuz bir etki yaratır. Zira bakır hurdası, plastik hurdasına göre daha yüksek bir fiyata sahiptir.

Hurda kablo fiyatları belirlemede kablo hurdasının dışında bulunan yalıtkan malzemeden ayrıştırılma işçiliği de hesaba dahil edilir. Tüm bu hesaplamalar sonucunda hurda kablo fiyatları belirlenmiş olur.

Ayrıca piyasada ki arz ve talep dengesi de hurda kablo fiyatları üzerinde etkilidir. Piyasanın talep ettiği, ile hurdacıların arz edebildiği miktar önemlidir. Tüm faktörler hep birlikte güncel hurda kablo fiyatları oluşmasını sağlamaktadır.

Bu sebeple kablo hurdası satışı yaparken öncelikli olarak bize kablo hurdasına ait fotoğraflar göndermelisiniz. Böylelikle hurda kablo alımı yapan ekibimiz satmak istediğiniz kablo hurdası cinsine göre piyasa araştırması yapabilir. Hurda kablo fiyatları içerisinde sizin satmak istediğiniz türe en uygun olanını belirleyip size doğru fiyatı teklif etmiş olur.

Alpek Kablo Hurdası

Alpek kablo hava hattı kablolarıdır. Plastik yalıtkanlıdır. İçerisinde ki iletken alüminyum metaldir. Bu faz iletkenler çıplak nötr bir iletkenin etrafında bükülerek sarılmış haldedir. Bu tele askı teli denir. Askı teli kablonun tüm ağırlığını ve gerilmelerini taşımakla görevlidir. Alçak gerilim hatlarında bu alpek kablolar kullanılır. Alpek kablo hurdası satmak için bizi arayabilirsiniz.

Sıcaklığa (ısıya) dayanıklı kablolar türleri: Isıya dayanıklı kablolar yüksek yerlerde ortam sıcaklığının normalin üst seviyelerinde bulunduğu kuru bölgelerde kullanılmaktadır.

Silikon Yanmaz Kablo Hurdası yani SİA (E):

Silikon yanmaz kablolar bakır iletkenli, tek tellidir. Dış yüzeyi silikon kauçuk yalıtkanlıdır. Yüksek ısıya dayanıklılığıyla bilinir. Şalt cihazlarında ki bağlantılarda, ışıtma sistemlerinde, aydınlatma elemanlarının ve aydınlatmak için kullanılan cihazların bağlantılarında kullanılmaktadır. Elektrik panolarında iç bağlantılar yapılırken de kullanılanılır. Ortalama 180- 250 ºC sıcaklığa dayanabilir.

KPD-V Hablo Hurdası

Bina içerisindeki tesisatlarda kullanılır. Santral ile abone arasında ki dağıtımlarda bu kablolardan faydalanılır. Elektrolitik yani tavlı bakır iletken ile üretilmektedir. Yalıtkan olarak polietilen izolasyon uygulanmaktadır. Nemsiz ve dielektrik özellikli polyester bant ve renkli PVC dış kılıfı vardır.

Koaksiyel Kablo Hurdası

Kolaksiyel kablolar anten kablosu olarak kullanılmaktadır. Kablonun ortasında üzeri yalıtılmış olan ve canlı uç diye tabir edilen bir iletken vardır. Bu iletkeni sarmalayan yalıtkanın üzerinde hasır şeklinde örülmüş metal bir siper bulunmaktadır.

Antigron Kablo Hurdası

Antigron kablo hurdası alımı yapmaktayız. Çoğunlukla nem oranı yüksek yerlerde sıva altında veya sıva üstünde döşenen kablolardır. Antigron kablolar toprak altına döşenmezler.

Genellikle Türk Telekom Kurumu (PTT) tarafından ülkemizin bir çok yerinde kullanılan bir kablo türüdür. Asıl ismi NYM kablo olan bu türe halk arasında antigron kablo denilmektedir. İletkeni tel bakır olan antigron kablolar termoplastik yalıtkan malzeme ile izole edilmektedir.Hurda kablo soyma makinası için ulaşabilirsiniz. Kablo hurdası soyma aparatı mevcuttur. Antigron kablo hurdası fiyatı öğrenmek için bizi arayın.

Hurda kablo kaç para? Hurda kablo fiyatı nedir? Hurda kablo kilosu ne kadar?

Hurda kablo bakır fiyatları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Hurda kablo alımı yaptığımızı tekrarlamaya gerek görmüyoruz. Hurda kablo satanlar için özel fiyatlarımıza bakır kablo hurdası alımı gerçekleştirmekteyiz. Hurda kablo alan yerler arasında firmamız İstanbul Hurdacılık en yüksek fiyatı vermektedir.

Bugün itibariyle hurda kablo fiyatları aşağıda ki gibidir. Kablo hurdası fiyatları güncel piyasada anlık olarak değişebilmektedir. Bu sebeple hurda kablo satmak istediğiniz gün firmamızı arayarak, güncel hurda kablo fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hurda kablo fiyatları 2019 fiyat listesi güncelliğini yitirmiş olabilir. Güncel kablo hurdası kilo fiyatı için hemen bizi arayın. her çeşit kablo hurdası en yüksek fiyatla adresinizden alınır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

0 (533) 680 2655 WhatsApp